SAŠA KOLOWRAT

Jen dva roky po vymazání firmy Laurin&Klement z obchodního rejstříku odešel muž, který automobily této značky proslavil zřejmě nejvíce. Dne 4.prosince r.1927 zemřel Alexander hrabě Kolowrat.
 

Tento potomek slavného českého rodu byl opravdový šlechtic moderní doby – vzdělaný, ctižádostivý a přitom skromný svým vystupováním, tak milý, že si získal sympatie všude, kam vkročil. Byl nevypočitatelný ve svých kouscích a neporazitelný na sportovních podnicích, do nichž se přihlásil.

Moderní technika ho okouzlila natolik, že se mu stala víc než zábavnou hračkou. Začal jako cyklista, přešel na motocykl ( za 6 měsíců r. 1904 na něm ujel 15 tis. km! ), z motocyklu přesedlal na automobil a jezdil tak divoce, že i jeho otec Leopold hrabě Kolowrat, vicepresident Rakouského automobilového klubu, často proti jeho vášni vystupoval.

Kolowrat senior nemohl být na pochybách, po kom mladý pán zdědil temperament. Když otec Kolowrat zastřelil v souboji svého soka, musel odjet do Ameriky. Na Kubě se oženil s dcerou doutníkového krále Upmana. Jak zřejmo, Sašův původ byl poněkud horkokrevný.

Nejkrásnější léta svého života strávil Kolowrat ve spojení s automobilkou Laurin&Klement. I proto se po válce z Vídně často vracel do Mladé Boleslavi a do Prahy, většinou ve sportovních vozech Austro – Daimler. Ani původní značce však nepřestal být věrný. V r. 1921 na jeho objednávku vyrobili v Boleslavi dva sportovní vozy typu Mh s modifikovaným ventilovým rozvodem OHV a dvojitým zapalováním. Počátkem 20tých let Kolowrat inicioval a financoval stavbu malolitrážního závodního vozu, pojmenovaného po něm – Sascha. Byl to stroj velice úspěšný, který dobyl nejedno vítězství a v r. 1922 se proslavil i na Targa Florio. U zrodu tohoto vozu stál spolu s ním i legendární konstruktér Ferdinand Porsche.

Po svatbě s ruskou kněžnou Trubeckou se poněkud stáhl do pozadí a věnoval se své druhé lásce – filmu. Když se omluvil ze sjezdu majitelů biografů v Čechách, říkalo se, že má žloutenku. Měl rakovinu pankreatu a zemřel ve svých jedenačtyřiceti letech.

Odchod Saši Kolowrata jako kdyby symbolicky zpečetil osud značky L & K a uzavřel její historii, která často připomínala víc pohádku se šťastným koncem než dramatický osud jedné průmyslové firmy a jejího podnikání. S tímto mužem odešla legenda i časy, kdy se všichni znali jménem a továrnu ovládala atmosféra téměř rodinná. Pravda, to všechno už bylo pryč, automobilka se dávno změnila ve fabriku s tisíci anonymními tvářemi, ale teprve s odchodem Kolowrata si to mnozí byli ochotni připustit.

 

Převzato z knihy L&K – Škoda 1895 – 1995

 

Alexander Joseph hrabě Kolowrat-Krakowský
* 29. 1. 1886,  † 4. 12. 1927
na webu www.kolowrat.cz