HISTORIE VOZIDLA SASCHA

Po první světové válce se Ferdinand Porsche na popud starého přítele Alexandra „Saši“ Kolowrata začal opět věnovat konstrukci závodního vozidla. Hrabě Kolowrat, který se před první světovou válkou úspěšně účastnil závodů motocyklů a automobilů pro firmu Laurin a Klement, byl stále oddaný závodník a Ferdinand Porsche muměl sestrojit malý přizpůsobivý vůz pro závodní účely.

Původně měl mít tento nový vůz 4 – válcový motor chlazený vodou s obsahem 1.098 ccm (68 cm vrtání a 75 cm zdvih). Váha automobilu 775 kg byla na tehdejší poměry značně malá, ale Ferdinandu Porschemu se přeci jen zdála velká a proto konstruoval dále. Sestrojil motor se dvěma váčkovými hřídeli v hlavě a snížil váhu vozidla až na pouhých 598 kg. Sportovní typ Austro-Daimler byl hotov. Vstoupil do historie automobilového sportu pod názvem „Sascha“. První start tohoto nového malého vozu se konal 2. dubna 1922 při známých závodech Targa Florio v Sicilských horách. Byl to také první start vozu „Austro-Daimler“ na závodech po skončení první světové války.

Při závodě Targa Florio se musel na špatných silnicích, které byly z větší části ze štěrku, objet 108 km dlouhý okruh čtyřikrát. Dohromady to bylo na 6 tis. zatáček a stoupání max. 12,5%. Hrabě Alexander Kolowrat o těchto závodech řekl: „Kdo to neviděl na vlastní oči, může si jen těžko udělat tu správnou představu. I ty nejlepší pneumatiky byly po dvou kolech prodřeny. Známé heslo tohoto závodu „vražedné zatáčky“ určitě nebylo přehnané. Pneumatikám byla připisována dvojitá námaha, jednou při brždění před zatáčkou a potom po dalším prudkém rozjezdu, přičemž se často kola vozů dostávala do smyku.“

V kategorii sériových vozů do 1.100 cm startoval Fritz Kuhn a Lambert Pöcher. Motory obou jejich vozů typu „Sascha“, nejmenší a nejslabší ze všech, byly v zatáčkách sicilských hor mnohem přizpůsobivější a navíc závodníci Fritz Kuhn i Lambert Pöcher byli výborní řidiči. Po 8 hodinách, 19 minutách a 48 sekundách zvítězil Fritz Kuhn před Lambertem Pöcherem, ten skončil závod časem 8 hodin, 20 minut a 37 sekund.

Ve voze „Sascha“ se zúčastnil závodu také závodník Alfred Neubauer. Startoval však v kategorii velkých sportovních vozů, a přesto dosáhl dobrého výsledku, když v cíly zaostal jen o 8 km/hod. průměrné rychlosti za čtyřikrát silnějšími auty v této třídě. Alfred Neubauer se později v období 30. – 50. let stal šéfem závodní stáje Mercedes. Alexander „Sascha“ Kolowrat se sám svou chybou ze závodu vyřadil. Ze 42 startujících vozidel do cíle Targa Florio dojelo pouze 26.

Alexander Sascha Kolowrat se svými přáteli (F.Porsche, A.Neubauer) 
Start a cíl Schwabenbergrennen, Maďarsko, 10.10.1922 

 

 

 

 

 

 

Nákresy obou vozidel „Sascha“