SAŠA KOLOWRAT A ALFRED NEUBAUER

ZÁVODY AUTOMOBILŮ NA OKRUHU U BARCELONY

ČTYŘI MRTVÍ, OSM TĚŽCE ZRANĚNÝCH

Včera jsme informovali o závodech automobilů na okruhu u Barcelony o Armanquendash-trofej, kterých se zúčastnily oba vozy Austro-Daimler-Sascha, řízené hrabětem Alexandrem Kolowratem a Alfredem Neubauerem. Zaznamenali jsme také soukromou zprávu, která dorazila do Vídně, podle níž došlo ve druhém kole konání závodu k tragické nehodě. O závodech jsme obdrželi pouze následující soukromý telegram:

Torragona (Španělsko), 22. května, 7 hod. večer. K závodu na okruhu o Armanqua-trofej odstartovalo 18 z 26 přihlášených vozů. V průběhu závodu došlo k těžké nehodě, při níž jeden ze dvou francouzských vozů Samson vjel do diváků, přičemž byli čtyři lidé zabiti a osm těžce zraněno. Závod byl po dvou kolech úředně zastaven. Neubauer zajel nejrychlejší kolo a bez tréninku překonal rekord kola z předchozího roku, přičemž dosáhl průměrné rychlosti 80 km za hodinu.

*

Výprava Austro-Daimler, sestávající z jednoho šestiválce a dvou vozů Austro-Daimler-Sascha, jela z Vídně do Janova po vlastní ose a pro další cestu do Barcelony se měla v Janově nalodit. Kvůli havárii lodi musely ale oba vozy, aby do místa startu dorazily včas, použít silnice podél mořského pobřeží, takže celý úsek z Vídně do Barcelony musely absolvovat po vlastních kolech. Při jízdě neustále pršelo. Z telegramu vyplývá, že Neubauer neměl vůbec čas, aby se prostřednictvím tréninkové jízdy seznámil se závodní tratí, nýbrž že jeho vůz Austro-Daimler-Sascha musel do závodu nastoupit přímo ve stejném obutí, v jakém přijel do místa startu. O to vyšší uznání si zaslouží v telegramu zmíněný výkon, který je bohužel zkalen okolností, kdy autem Samson byla způsobena nehoda s tak těžkými následky.

(Překlad z novin Sport Tagblatt, 24. 5. 1922)

Záběry z cesty po ose Vídeň - Barcelona
Záběry z cesty po ose Vídeň – Barcelona
Alfred Neubauer při závodu v Barceloně 22.5.1922
Alfred Neubauer při závodu v Barceloně 22.5.1922